محبوب ترین کتاب های هیپنوتیزم

بسیاری از استادان بزرگ هیپنوتیزم جهان معتقدند که اگر هیپنوتیزوری فقط یک کتاب از هیپنوتیزم را خوانده باشد، آن کتاب باید کتاب «یافته‌هایی در هیپنوتیزم» باشد. درک خاصی که دِیو اِلمان (نویسنده‌ی کتاب) از هیپنوتیزم دارد او را از بسیاری از هیپنوتیزورهای برجسته‌ی جهان متمایز می‌کند و تعریف هیپنوتیزمِ ارائه شده توسط او، یعنی «دور زدن ذهن نقاد و برقراری تفکر انتخابیِ قابل‌پذیرش»، هر روز مقبولیت بیشتری در جوامع علمی و در بین هیپنوتیزورها پیدا کرده و به یکی از معتبرترین تعاریف هیپنوتیزم تبدیل شده است.
بسیاری معتقدند که تاثیرگذارترین هیپنوتیزورهای قرن بیستم دِیو اِلمان و روانپزشک معروف «میلتون اریکسون» می‌باشند که متاسفانه از هیچ‌کدام مطالب چندانی به فارسی ترجمه نشده است و بسیاری از هیپنوتیزورهای ایرانی حتی نام این دو نفر، خصوصا دِیو اِلمان را نشنیده‌اند. در این کتاب با تکنیک‌های مختلف القای هیپنوتیزم و شیوه‌ی به کارگیری آن‌ها در رشته‌های مختلف درمانی (از جمله پزشکی، دندان‌پزشکی، روان‌پزشکی و …) به تفضیل آشنا خواهید شد.


افراد بسیار زیادی در حیطه‌ی ورزش، هیپنوتیزم را از دیدگاه عوامانه‌ی آن می‌شناسند. آن‌ها هیپنوتیزوری را می‌بینند که کنترل فرد را به دست می‌گیرد تا از او بهره‌برداری کند. این کار ورزشکاران جدی را به هیپنوتیزم شدن علاقمند نمی‌کند و این نمایش‌ها نیز نشان نمی‌دهند که یک هیپنوتیزور می‌تواند آنها را توانمند کرده و عملکردشان را بهبود دهند. این کتاب جنبه‌ی سازنده‌ی هیپنوتیزم را مورد بررسی قرار می‌دهد، ‌بخصوص این‌که هیپنوتیزم چگونه می‌تواند ورزشکاران را به‌طور موثری توانمند کند.

بخش اول با توجه به ویژگی‌هایی از هیپنوتیزم که می‌تواند تمرینات ذهنی را تقویت کند، به مرور تمرینات ذهنی و هیپنوتیزم می‌پردازد. بخش دوم به شما می‌گوید که هیپنوتیزم چگونه می‌تواند به جنبه‌های مختلف تمرینات ذهنی کمک کند. هر بخش به شرح مولفه‌های مهارتی تمرین ذهنی، اهمیت آن برای ورزشکار و روشی که هیپنوتیزم قدرت تکنیک را افزایش می‌دهد می‌پردازد. این مباحث شامل روش‌هایی است که هیپنوتیزم به ورزشکار کمک می‌کند فایده‌ی بیشتری از ریلکسیشن «تن‌آرامی»، تصویرسازی و هدف‌گذاری ببرد، و این‌که هیپنوتیزم چگونه کنترل روی برانگیختگی عملکردی، تمرکز، درد و بهبودی را افزایش می‌دهد. در بررسی این موضوعات مثال‌هایی از کاربرد موفقیت‌آمیز هر کدام از این تکنیک‌ها، به همراه تحقیقاتی که ارزش این استراتژی‌ها را نشان می‌دهند ارائه می‌شود.


از نظر «دِیو اِلمان» و دنباله‌روان وی از جمله «جِرالدکاین»، مهم‌ترین بخش هیپنوتراپی که شانس پاسخ‌دهـی هیپنوتیزمی را به شـدت افزایش می‌دهد «پِرِه‌تاک» یا «صحبت پیش از هیپنوتیزم» است. هدف پِرِه‌تاک از بین بردن «ترس» و «باورهای غلط» در مورد هیپنوتیزم است و اگر ترس و باورهای غلط در فرد رفع نشود، شانس دستیابی به حالت هیپنوتیزم، بخصوص هیپنوتیزم عمیق، بسیار کم می‌شود و درصد زیادی از افراد شانس بهره‌مند شدن از فواید هیپنوتیزم را از دست می‌دهند. جرالد کاین، استاد مسلم هیپنوتیزم و به حق جانشین خَلَف دیو المان، با ارائه‌ی این پِرِه‌تاک کار را برای هیپنوتیزورها بسیار راحت نموده است. دانش، مهارت و تاثیرگذاری جِرالد کاین بر روی دانشجویان و مراجعین وصف‌ناشدنی است و دوره‌های هیپنوتیزم جرالد کاین از بهترین دوره‌های آموزش هیپنوتیزم در جهان به شمار می‌رود. امیدوارم این کتاب بتواند در ارائه‌ی خدمات هر چه بهتر و بیشتر به مراجعین و بیماران مفید باشد. این کتاب خلاصه‌ای است از هر آن چه که باید در مورد هیپنوتیزم بدانید.


دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم ورزشی، کمیته هیپنوتیزم ورزشی ایران
دفتر دبیرخانه: 05138803493

ایمیل: info@iraniansporthypnosis.ir

وبسایت: www.iraniansporthypnosis.ir

فهرست